Palące się świece

Odeszli w roku 2016

Udostępnij

Jak co roku Redakcja Portalu Księgarskiego czci w artykule wspomnieniowym autorów, wydawców, którzy od nas odeszli w mijającym 2016 roku. Oto tegoroczna lista zmarłych pisarzy, poetów, dramaturgów, scenarzystów, autorów tekstów piosenek.

Październik 2016:

Marek Antoni Dagnan (ur. 28 stycznia 1937 w Nowym Bytomiu, zm. 3 października 2016– polski literat, poeta, prozaik, autor tekstów piosenek dla dorosłych i dla dzieci, również harcerskich i szant; także scenarzysta widowisk estradowych i filmów rysunkowych. Był członkiem Rady Artystycznej KFPP w Opolu
György Márkus (ur. 13 kwietnia 1934, Budapeszt, zm. 5 października 2016) – węgierski filozof, uczeń Györgya Lukácsa i członek "Szkoły budapeszteńskiej" w obrębie myśli marksistowskiej. Ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie im. Łomonosowa w Moskwie w 1957 roku. Z powodów ideologicznych został w 1973 roku odsunięty od nauczania na uniwersytetach na Węgrzech, a w 1977 wyemigrował do Australii, gdzie od 1978 nauczał na Uniwersytecie Sydney.

Andrzej Witold Wajda (ur. 6 marca 1926 w Suwałkach, zm. 9 października 2016 w Warszawie) – polski reżyser filmowy i teatralny, w latach 1989–1991 senator I kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego. Zekranizował po0nad 40 tytułów literatury klasycznej polskiej o obcej, m.in." opowiadania Iwaszkiewicza: Lotna, Brzezina, Pannyz Wilka, Tatark, Reymonta Ziemię Obiecaną, Andrzejewskiego Popiół i diament,

Tysiące ludzi uczestniczyło w sobotę na placu przed katedrą w Mediolanie w świeckiej ceremonii żałobnej zmarłego w czwartek w wieku 90 lat laureata literackiej Nagrody Nobla Dario Fo - dramaturga, aktora, reżysera, malarza.



Wrzesień 2016:

Nie żyje Edward Albee, dramaturg oraz trzykrotny laureat nagrody Pulitzera - poinformował w piątek jego asystent, Jackob Holder. Ceniony twórca, autor dramatu "Kto się boi Wirginii Woolf?" miał 88 lat.

Jordański pisarz Nahed Hattar został w niedzielę zamordowany w Ammanie, gdzie był sądzony za opublikowanie karykatury Mahometa na Facebooku.

Sándor Csoóri (ur. 3 lutego 1930, zm. 12 września 2016) – węgierski pisarz. Czołowy przedstawiciel węgierskiej opozycji ludowo-narodowej.Pisarz, scenarzysta filmowy, współtwórca filmów dokumentalnych i fabularnych o tożsamości narodowej Węgrów, m.in. Osiemdziesięciu huzarów (1978). W latach 1988-1992 redaktor naczelny niezależnego miesięcznika literackiego „Hitel”

Antoni Cybulski (ur. 11 czerwca 1937 w Jaworowie, zm. 25 września 2016) – polski nauczyciel, publicysta i poeta, związany z Włocławkiem.Autor Tu jest mój dom: antologia wierszy o Włocławku i Kujawach, W minione i przyszłe lata

Sierpień 2016:

W wieku 86 lat zmarł w Warszawie były dyrektor Łazienek Królewskich, varsavianista, historyk sztuki prof. Marek Kwiatkowski Był był autorem kilkudziesięciu książek, a także nauczycielem akademickim.

W wieku 90 lat w niedzielę zmarł Hermann Kant, jeden z najbardziej znanych i poczytnych pisarzy Niemieckiej Republiki Demokratycznej - poinformowało wydawnictwo Kulturmaschinen. W Polsce znane są jego powieści "Pobyt", "Aula", "Stopka redakcyjna".

Poeta, prozaik, autor słuchowisk radiowych i felietonista Jerzy Górzański zmarł w Warszawie w wieku 77 lat - poinformował w czwartek warszawski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.




Lipiec 2016

Robert Thomas Nye (ur. 15 marca 1939 w Londynie, zm. 2 lipca 2016 w Cork – angielski powieściopisarz, nowelista, poeta i dramaturg.Autor powieści tłumaczonych również na język polski,Doubtfire,Falstaff, Merlin,Faust

Zmarł Yves Bonnefoy, uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej poezji francuskiej, a także ceniony tłumacz i krytyk sztuki – poinformowała uczelnia College de France, na której wykładał Bonnefoy.

W Nowym Jorku zmarł w sobotę wieczorem w wieku 87 lat prof. Elie Wiesel, wybitny pisarz, twórca terminu Holocaust i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformował instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

Andrzej Sawicki (ur. 18 września 1947 w Kamiennej Górze, zm. 6 lipca 2016 − polski tłumacz literatury anglojęzycznej i rosyjskojęzycznej (głównie fantastyki), scenarzysta komiksowy, dziennikarz. Wieloletni współpracownik miesięcznika o grach komputerowych „CD-Action”.

Pisarz Włodzimierz Odojewski zmarł w wieku 86 lat. "Wpisał się do historii literatury polskiej. powieścią »Zasypie wszystko, zawieje...«, której narracja była wzorowana na powieściach Faulknera". Sam pisarz tak charakteryzował swoją twórczość: "Moją ambicją jest ukazywanie świata, który odszedł, w opowiadaniu, w powieści, żeby nie odszedł także z naszej pamięci. Tak, więc przywołuję czas przeszły z jego ludzkimi emocjami, ludzkim bólem, lękami, miłością, nienawiścią, a jednocześnie z jego historycznymi faktami".

Wybitny pisarz Peter Esterhazy, jeden z najbardziej znanych na świecie twórców współczesnej literatury węgierskiej, zmarł w wieku 66 lat – poinformowała agencję MTI jego rodzina. Esterhazy często sięgał w twórczości do doświadczeń swej rodziny. Powieść "Harmonia Caelestis", za którą dostał w 2008 r. Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, opisywała dzieje jego rodu i przejścia jego najbliższych w czasach komunizmu, w tym wywłaszczenie, wysiedlenie z Budapesztu i trudności w zalezieniu pracy.

Fazil Iskander, pisarz abchaski tworzący w języku rosyjskim, zmarł w niedzielę w wieku 87 lat Prozaik i poeta, uznawany był za klasyka literatury radzieckiej i rosyjskiej, jego książki znane są również w polskich przekładach.

Tadeusz Górny - dziennikarz, popularyzator literatury, publicysta jazzowy - zmarł w czwartek wieczorem w Warszawie w wieku 75 lat - podało Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, którego był wiceprezesem.



Czerwiec 2016:

Nie żyje Peter Shaffer. Brytyjski dramaturg i scenarzysta, który wygrał Oscara za "Amadeusza", zmarł w wieku 90 lat w Irlandii.

W swym domu w Los Angeles zmarł w wieku 87 lat światowej sławy amerykański futurolog i pisarz Alvin Toffler, autor słynnego dzieła "Szok przyszłości" (Future Shock) - poinformowała założona przez niego instytucja konsultingowa Toffler Associates.

Zdzisław Cackowski (ur. 1 stycznia 1930 w Warząchewce Królewskiej koło Włocławka, zm. 21 czerwca 2016 – polski filozof, w latach 1987–1990 rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, autor m.in.: Główne zagadnienia i kierunki filozofii (1966, 6 wydań), Ból, lęk, cierpienie, Rozum między chaosem a "Dniem Siódmym" porządku, Człowiek i świat człowieka. Warstwy "ludzkiego ciała".

Lois Duncan, właśc. Lois Duncan Steinmetz (ur. 28 kwietnia 1934 w Filadelfii, zm. 15 czerwca 2016 w Sarasocie) – amerykańska pisarka, autorka m.in. popularnych thrillerów dla młodzieży i książeczek z obrazkami dla dzieci.

Cezary Waldemar Wodziński (ur. 27 maja 1959 w Lęborku, zm. 12 czerwca 2016) – polski filozof, historyk filozofii, tłumacz, eseista, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik naukowy Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Autor ponad 20 publikacji, m.in.: Heidegger i problem zła, Gdańsk (2 wyd.), Logo nieśmiertelności. Platona przypisy do Sokratesa, Gdańsk, Esseje pierwsze, Gdańsk 2014, Metafizyka i metapolityka. Czarne zeszyty Heideggera, Gdańsk.


Maj 2016:

Salomea Anna Kapuścińska (ur. 20 lutego 1940 w Warszawie zm. 1 maja 2016– polska poetka, autorka słuchowisk oraz tekstów piosenek. Ukończyła Wydział Historyczny (historię sztuki) na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Państwowe Ognisko Sztuki Plastycznej. Debiutowała jako poetka na łamach czasopisma "Poglądy" (Katowice) w 1957 roku.

Janusz Tazbir (ur. 5 sierpnia 1927 w Kałuszynie, zm. 3 maja 2016 – polski historyk, profesor nauk humanistycznych, badacz dziejów kultury staropolskiej oraz reformacji i kontrreformacji w Polsce, członek Polskiej Akademii Nauk. Opublikował ponad 28 książek, w tym m.in.:  Co kochamy? (2009, jeden ze współautorów), Prawda i fałsz. O polskiej chwale i wstydzie (2010, jeden ze współautorów), Pokuszenie historyczne. Ze świata szabel i kontuszy (2011), Od sasa do lasa, Wydawnictwo Iskry (2011)

Jadwiga Kołodziejska (ur. 11 września 1928, zm. 4 maja 2016 roku w Warszawie – polski bibliotekoznawca i bibliolog, prof. dr hab., założyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Czytelniczego.

Ryszard Przybylski (ur. 1 czerwca 1928 w Równem, zm. 10 maja 2016 w Warszawie – polski eseista, tłumacz (np. Mandelsztama), historyk literatury polskiej i rosyjskiej, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk; badacz tradycji klasycystycznej w literaturze polskiej, pięciokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” (w tym trzykrotny finalista).

 

Maria Alicja Czubaszek-Karolak z domu Bacz (ur. 9 sierpnia 1939 w Warszawie, zm. 12 maja 2016 tamże) – polska pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, komentatorka „Szkła kontaktowego” i juror licznych przeglądów kabaretowych.

Tomasz Jurasz (ur. 29 listopada 1929 w Wilnie, zm. 12 maja 2016 w Rzeszowie) – polski literat, historyk sztuki. Laureat Nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki za popularyzację wiedzy o sztuce i Nagrody Literackiej miasta Rzeszowa.

Helena Raszka (ur. 24 stycznia 1930 w Bydgoszczy, zm.17 maja 2016 w Szczecinie– polska poetka. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1951 roku mieszkała w Szczecinie w dzielnicy Pogodno przy ulicy Żwirki i Wigury. Debiutowała jako poetka w 1956 roku na łamach tygodnika "Ziemia i Morze".

Vera Henriksen (ur. 22 marca 1927 w Oslo, zm. 23 maja 2016– norweska pisarka. W latach 1946–1963 przebywała w USA, gdzie studiowała architekturę i historię sztuki. Autorka sagi „Córka Wikingów”, na którą składają się Srebrny młotek, Znak i Święty król.

W wieku 104 lat 25 maja 2016 roku w Pekinie zmarła pisarka Yang Jiang, której pamiętniki z pobytu na wsi w czasie rewolucji kulturalnej "Sześć rozdziałów z życia na zesłaniu" i powieść "Prysznic" zyskały międzynarodowy rozgłos.

 

 

 

Kwiecień 2016:

Lars Gustafsson (ur. 17 maja 1936, zm. 2 kwietnia 2016 – szwedzki poeta, dramaturg, prozaik i eseista. W swojej twórczości podejmował problematykę stosunku człowieka do środowiska przyrodniczego i poszukiwania wartości humanistycznych we współczesnym świecie. Autor m.in. powieści Wełna, dramatu Nocna uroczystość z 1970 roku, zbioru poezji Varma rum och kalla z 1972 roku. Laureat Międzynarodowej Nagrody im. Zbigniewa Herberta.

Oktawiusz Jurewicz (ur. 30 kwietnia 1926 w Białymstoku, zm. 28 kwietnia 2016 – polski filolog klasyczny, historyk, bizantynista, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Marzec 2016

Aleksander Minkowski, pisarz i scenarzysta filmowy, zmarł w wieku 83 lat w Warszawie, informował jego przyjaciel, reżyser Stanisław Jędryka. Minkowski był autorem powieści dla młodzieży i scenariusza serialu "Szaleństwo Majki Skowron".

Aharon Megged (ur. 10 sierpnia 1920 we Włocławku – 23 marca 2016 w Tel Awiwie) – izraelski pisarz, autor ponad 30 książek, w latach 1980-1987 prezes izraelskiego oddziału PEN Clubu. Wielokrotnie nagradzany, laureat Nagrody Bialika

Edward Hołda (ur. 13 października 1924 r. w Krakowie, zm. 18 marca 2016) – polski poeta, prozaik, reportażysta. W latach 1955-1957 był redaktorem tygodnika "Po Prostu", w latach 1970-1972 dwutygodnika "Współczesność", zaś w latach 1972-1981 tygodnika "Literatura".


Pat Conroy, jeden z najbardziej znanych amerykańskich pisarzy, nie żyje. Autor "Księcia przypływów" odszedł w piątek, w swoim domu w Beaufort w Południowej Karolinie. Miał 70 lat.

W wieku 78 lat zmarł pisarz Jim Harrison, którego twórczość określano często jako "głos natury" porównywawalny z pisarstwem Hemingwaya. Na podstawie noweli Harrisona powstał film "Wichry namiętności".

Imre Kertész (ur. 9 listopada 1929 w Budapeszcie, zm. 31 marca 2016 tamże – węgierski pisarz żydowskiego pochodzenia, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2002.


Luty 2016:

Zmarł Michał Jagiełło, pisarz, taternik, wieloletni dyrektor Biblioteki Narodowej informowało Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Miał 75 lat.

13 lutego, zmarł Andrzej Czyżewski. Kuzyn Marka Hłaski znany był przede wszystkim z napisania jego biografii, zatytułowanej "Piękni dwudziestoletni". Miał 85 lat.

Andrzej Żuławski (ur. 22 listopada 1940 we Lwowie, zm. 17 lutego 2016 w Warszawie – polski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, pisarz. O swoim życiu i twórczości opowiedział w książce Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej, wywiad rzeka, Piotr Kletowski i Piotr Marecki, Warszawa 2008.

Nelle Harper Lee (ur. 28 kwietnia 1926 w Monroeville w Alabamie, zm. 19 lutego 2016 tamże – amerykańska pisarka i publicystka, znana głównie jako autorka uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści Zabić drozda (1960), sfilmowanej w 1962.

Nie żyje Umberto Eco. Wybitny włoski pisarz zmarł w wieku 84 lat. Do najsłynniejszych dzieł Eco należy "Imię Róży", "Wahadło Focaulta", "Baudolino", "Cmentarz w Pradze". W ubiegłym roku w Polsce ukazała się jego ostatnia powieść: "Temat na pierwszą stronę". Eco był wielokrotnie odznaczany i honorowany. tytuł doktora honoris causa nadała mu m.in. warszawska ASP oraz Uniwersytet Łódzki.

Louise Rennison (ur. 1951 w Leeds, zm. 29 lutego 2016[2]) – brytyjska pisarka, autorka literatury młodzieżowej. Absolwentka University of Brighton. Była autorką m.in. bestsellerowego cyklu Confessions of Georgia Nicolson (Zwierzenia Georgii Nicolson), serii książek przeznaczonych dla nastolatek, w brytyjskich mediach określanych jako odpowiednik Dziennika Bridget Jones dla tej kategorii wiekowe.

Natan Tenenbaum (ur. 27 grudnia 1940 w Witebsku, zm. 23 lutego 2016 w Sztokholmie) – polski satyryk, poeta i autor tekstów scenicznych, żydowskiego pochodzenia, od 1969 mieszkający i tworzący w Szwecji. Autor m.in  Chochoły i róża, Warszawa: Wydawnictwo Zebra, 1992, Imię Twoje Rzeczy Pospolitość, Prime Advertising, 1997.


Karl Dedecius (ur. 20 maja 1921 w Łodzi, zm. 26 lutego 2016 we Frankurcie nad Menem – niemiecki tłumacz i popularyzator literatury polskiej i rosyjskiej. Zajmował się także eseistyką i teorią przekładu, publikował w prasie oraz wykładał w szkołach wyższych.Poradnik dla tłumaczy pt. Notatnik tłumacza, który jest syntetycznym „(...) przeglądem teorii przekładu w jej historycznym rozwoju”, "Książka jako wola i wyobrażenie".

Adam Augustyn (ur. 1 stycznia 1936 w Krakowie, zm. 28 lutego 2016) – polski prozaik. Debiutował w 1956 r. na łamach tygodnika Życie Literackie. Pracownik Muzeum Narodowego w Krakowie. Zmarł 28 lutego 2016. Autor m.in.książek  Mój przyjaciel Staszek (powieść, 1967), Wdzięczność. Miłosierdzie (powieść, 1970), Przyjaciele Konstantego (utwór dla dzieci, 1973), Wywyższenie i upadek Joachima Heltza (powieść, 1981)


Styczeń 2016:

Gunnel Vallquist (ur. 19 czerwca 1918 w Sztokholmie, zm. 11 stycznia 2016 tamże) – szwedzka pisarka, tłumaczka i krytyk literacki. Od 1982 była członkiem Akademii Szwedzkiej.

W wieku 91 lat zmarł jeden z najwybitniejszych pisarzy francuskich drugiej połowy XX wieku Michel Tournier. Pisarz zmarł w małej miejscowości Choisel pod Paryżem, gdzie mieszkał od ponad 50 lat

 

David G. Hartwell, jedna z najważniejszych postaci świata fantasy, nie żyje. Agent literacki, autor, redaktor i wydawca zmarł 20 stycznia. Miał 74 lata.  


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się