Odeszli w roku 2016
Jak co roku Redakcja Portalu Księgarskiego czci w artykule wspomnieniowym autorów, wydawców, którzy od nas odeszli w mijającym 2016 roku. Oto tegoroczna lista zmarłych pisarzy, poetów, dramaturgów, scenarzystów, autorów tekstów piosenek.
Październik 2016:
Marek Antoni Dagnan (ur. 28 stycznia 1937 w Nowym Bytomiu, zm. 3 października 2016– polski literat, poeta, prozaik, autor tekstów piosenek dla dorosłych i dla dzieci, również harcerskich i szant; także scenarzysta widowisk estradowych i filmów rysunkowych. Był członkiem Rady Artystycznej KFPP w Opolu
György Márkus (ur. 13 kwietnia 1934, Budapeszt, zm. 5 października 2016) – węgierski filozof, uczeń Györgya Lukácsa i członek "Szkoły budapeszteńskiej" w obrębie myśli marksistowskiej. Ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie im. Łomonosowa w Moskwie w 1957 roku. Z powodów ideologicznych został w 1973 roku odsunięty od nauczania na uniwersytetach na Węgrzech, a w 1977 wyemigrował do Australii, gdzie od 1978 nauczał na Uniwersytecie Sydney.
Andrzej Witold Wajda (ur. 6 marca 1926 w Suwałkach, zm. 9 października 2016 w Warszawie) – polski reżyser filmowy i teatralny, w latach 1989–1991 senator I kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego. Zekranizował po0nad 40 tytułów literatury klasycznej polskiej o obcej, m.in." opowiadania Iwaszkiewicza: Lotna, Brzezina, Pannyz Wilka, Tatark, Reymonta Ziemię Obiecaną, Andrzejewskiego Popiół i diament,
Tysiące ludzi uczestniczyło w sobotę na placu przed katedrą w Mediolanie w świeckiej ceremonii żałobnej zmarłego w czwartek w wieku 90 lat laureata literackiej Nagrody Nobla Dario Fo - dramaturga, aktora, reżysera, malarza.
Wrzesień 2016:
Nie żyje Edward Albee, dramaturg oraz trzykrotny laureat nagrody Pulitzera - poinformował w piątek jego asystent, Jackob Holder. Ceniony twórca, autor dramatu "Kto się boi Wirginii Woolf?" miał 88 lat.
Jordański pisarz Nahed Hattar został w niedzielę zamordowany w Ammanie, gdzie był sądzony za opublikowanie karykatury Mahometa na Facebooku.
Sándor Csoóri (ur. 3 lutego 1930, zm. 12 września 2016) – węgierski pisarz. Czołowy przedstawiciel węgierskiej opozycji ludowo-narodowej.Pisarz, scenarzysta filmowy, współtwórca filmów dokumentalnych i fabularnych o tożsamości narodowej Węgrów, m.in. Osiemdziesięciu huzarów (1978). W latach 1988-1992 redaktor naczelny niezależnego miesięcznika literackiego „Hitel”
Antoni Cybulski (ur. 11 czerwca 1937 w Jaworowie, zm. 25 września 2016) – polski nauczyciel, publicysta i poeta, związany z Włocławkiem.Autor Tu jest mój dom: antologia wierszy o Włocławku i Kujawach, W minione i przyszłe lata
Sierpień 2016:
W wieku 86 lat zmarł w Warszawie były dyrektor Łazienek Królewskich, varsavianista, historyk sztuki prof. Marek Kwiatkowski Był był autorem kilkudziesięciu książek, a także nauczycielem akademickim.
W wieku 90 lat w niedzielę zmarł Hermann Kant, jeden z najbardziej znanych i poczytnych pisarzy Niemieckiej Republiki Demokratycznej - poinformowało wydawnictwo Kulturmaschinen. W Polsce znane są jego powieści "Pobyt", "Aula", "Stopka redakcyjna".
Poeta, prozaik, autor słuchowisk radiowych i felietonista Jerzy Górzański zmarł w Warszawie w wieku 77 lat - poinformował w czwartek warszawski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Lipiec 2016
Robert Thomas Nye (ur. 15 marca 1939 w Londynie, zm. 2 lipca 2016 w Cork – angielski powieściopisarz, nowelista, poeta i dramaturg.Autor powieści tłumaczonych również na język polski,Doubtfire,Falstaff, Merlin,Faust
Zmarł Yves Bonnefoy, uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej poezji francuskiej, a także ceniony tłumacz i krytyk sztuki – poinformowała uczelnia College de France, na której wykładał Bonnefoy.
W Nowym Jorku zmarł w sobotę wieczorem w wieku 87 lat prof. Elie Wiesel, wybitny pisarz, twórca terminu Holocaust i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformował instytut Yad Vashem w Jerozolimie.
Andrzej Sawicki (ur. 18 września 1947 w Kamiennej Górze, zm. 6 lipca 2016 − polski tłumacz literatury anglojęzycznej i rosyjskojęzycznej (głównie fantastyki), scenarzysta komiksowy, dziennikarz. Wieloletni współpracownik miesięcznika o grach komputerowych „CD-Action”.
Pisarz Włodzimierz Odojewski zmarł w wieku 86 lat. "Wpisał się do historii literatury polskiej. powieścią »Zasypie wszystko, zawieje...«, której narracja była wzorowana na powieściach Faulknera". Sam pisarz tak charakteryzował swoją twórczość: "Moją ambicją jest ukazywanie świata, który odszedł, w opowiadaniu, w powieści, żeby nie odszedł także z naszej pamięci. Tak, więc przywołuję czas przeszły z jego ludzkimi emocjami, ludzkim bólem, lękami, miłością, nienawiścią, a jednocześnie z jego historycznymi faktami".
Wybitny pisarz Peter Esterhazy, jeden z najbardziej znanych na świecie twórców współczesnej literatury węgierskiej, zmarł w wieku 66 lat – poinformowała agencję MTI jego rodzina. Esterhazy często sięgał w twórczości do doświadczeń swej rodziny. Powieść "Harmonia Caelestis", za którą dostał w 2008 r. Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, opisywała dzieje jego rodu i przejścia jego najbliższych w czasach komunizmu, w tym wywłaszczenie, wysiedlenie z Budapesztu i trudności w zalezieniu pracy.
Fazil Iskander, pisarz abchaski tworzący w języku rosyjskim, zmarł w niedzielę w wieku 87 lat Prozaik i poeta, uznawany był za klasyka literatury radzieckiej i rosyjskiej, jego książki znane są również w polskich przekładach.
Tadeusz Górny - dziennikarz, popularyzator literatury, publicysta jazzowy - zmarł w czwartek wieczorem w Warszawie w wieku 75 lat - podało Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, którego był wiceprezesem.
Czerwiec 2016:
Nie żyje Peter Shaffer. Brytyjski dramaturg i scenarzysta, który wygrał Oscara za "Amadeusza", zmarł w wieku 90 lat w Irlandii.
W swym domu w Los Angeles zmarł w wieku 87 lat światowej sławy amerykański futurolog i pisarz Alvin Toffler, autor słynnego dzieła "Szok przyszłości" (Future Shock) - poinformowała założona przez niego instytucja konsultingowa Toffler Associates.
Zdzisław Cackowski (ur. 1 stycznia 1930 w Warząchewce Królewskiej koło Włocławka, zm. 21 czerwca 2016 – polski filozof, w latach 1987–1990 rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, autor m.in.: Główne zagadnienia i kierunki filozofii (1966, 6 wydań), Ból, lęk, cierpienie, Rozum między chaosem a "Dniem Siódmym" porządku, Człowiek i świat człowieka. Warstwy "ludzkiego ciała".
Lois Duncan, właśc. Lois Duncan Steinmetz (ur. 28 kwietnia 1934 w Filadelfii, zm. 15 czerwca 2016 w Sarasocie) – amerykańska pisarka, autorka m.in. popularnych thrillerów dla młodzieży i książeczek z obrazkami dla dzieci.
Cezary Waldemar Wodziński (ur. 27 maja 1959 w Lęborku, zm. 12 czerwca 2016) – polski filozof, historyk filozofii, tłumacz, eseista, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik naukowy Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Autor ponad 20 publikacji, m.in.: Heidegger i problem zła, Gdańsk (2 wyd.), Logo nieśmiertelności. Platona przypisy do Sokratesa, Gdańsk, Esseje pierwsze, Gdańsk 2014, Metafizyka i metapolityka. Czarne zeszyty Heideggera, Gdańsk.
Maj 2016:
Salomea Anna Kapuścińska (ur. 20 lutego 1940 w Warszawie zm. 1 maja 2016– polska poetka, autorka słuchowisk oraz tekstów piosenek. Ukończyła Wydział Historyczny (historię sztuki) na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Państwowe Ognisko Sztuki Plastycznej. Debiutowała jako poetka na łamach czasopisma "Poglądy" (Katowice) w 1957 roku.
Janusz Tazbir (ur. 5 sierpnia 1927 w Kałuszynie, zm. 3 maja 2016 – polski historyk, profesor nauk humanistycznych, badacz dziejów kultury staropolskiej oraz reformacji i kontrreformacji w Polsce, członek Polskiej Akademii Nauk. Opublikował ponad 28 książek, w tym m.in.: Co kochamy? (2009, jeden ze współautorów), Prawda i fałsz. O polskiej chwale i wstydzie (2010, jeden ze współautorów), Pokuszenie historyczne. Ze świata szabel i kontuszy (2011), Od sasa do lasa, Wydawnictwo Iskry (2011)
Jadwiga Kołodziejska (ur. 11 września 1928, zm. 4 maja 2016 roku w Warszawie – polski bibliotekoznawca i bibliolog, prof. dr hab., założyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Czytelniczego.
Ryszard Przybylski (ur. 1 czerwca 1928 w Równem, zm. 10 maja 2016 w Warszawie – polski eseista, tłumacz (np. Mandelsztama), historyk literatury polskiej i rosyjskiej, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk; badacz tradycji klasycystycznej w literaturze polskiej, pięciokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” (w tym trzykrotny finalista).
Maria Alicja Czubaszek-Karolak z domu Bacz (ur. 9 sierpnia 1939 w Warszawie, zm. 12 maja 2016 tamże) – polska pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, komentatorka „Szkła kontaktowego” i juror licznych przeglądów kabaretowych.
Tomasz Jurasz (ur. 29 listopada 1929 w Wilnie, zm. 12 maja 2016 w Rzeszowie) – polski literat, historyk sztuki. Laureat Nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki za popularyzację wiedzy o sztuce i Nagrody Literackiej miasta Rzeszowa.
Helena Raszka (ur. 24 stycznia 1930 w Bydgoszczy, zm.17 maja 2016 w Szczecinie– polska poetka. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1951 roku mieszkała w Szczecinie w dzielnicy Pogodno przy ulicy Żwirki i Wigury. Debiutowała jako poetka w 1956 roku na łamach tygodnika "Ziemia i Morze".
Vera Henriksen (ur. 22 marca 1927 w Oslo, zm. 23 maja 2016– norweska pisarka. W latach 1946–1963 przebywała w USA, gdzie studiowała architekturę i historię sztuki. Autorka sagi „Córka Wikingów”, na którą składają się Srebrny młotek, Znak i Święty król.
W wieku 104 lat 25 maja 2016 roku w Pekinie zmarła pisarka Yang Jiang, której pamiętniki z pobytu na wsi w czasie rewolucji kulturalnej "Sześć rozdziałów z życia na zesłaniu" i powieść "Prysznic" zyskały międzynarodowy rozgłos.
Kwiecień 2016:
Lars Gustafsson (ur. 17 maja 1936, zm. 2 kwietnia 2016 – szwedzki poeta, dramaturg, prozaik i eseista. W swojej twórczości podejmował problematykę stosunku człowieka do środowiska przyrodniczego i poszukiwania wartości humanistycznych we współczesnym świecie. Autor m.in. powieści Wełna, dramatu Nocna uroczystość z 1970 roku, zbioru poezji Varma rum och kalla z 1972 roku. Laureat Międzynarodowej Nagrody im. Zbigniewa Herberta.
Oktawiusz Jurewicz (ur. 30 kwietnia 1926 w Białymstoku, zm. 28 kwietnia 2016 – polski filolog klasyczny, historyk, bizantynista, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego.
Marzec 2016
Aleksander Minkowski, pisarz i scenarzysta filmowy, zmarł w wieku 83 lat w Warszawie, informował jego przyjaciel, reżyser Stanisław Jędryka. Minkowski był autorem powieści dla młodzieży i scenariusza serialu "Szaleństwo Majki Skowron".
Aharon Megged (ur. 10 sierpnia 1920 we Włocławku – 23 marca 2016 w Tel Awiwie) – izraelski pisarz, autor ponad 30 książek, w latach 1980-1987 prezes izraelskiego oddziału PEN Clubu. Wielokrotnie nagradzany, laureat Nagrody Bialika
Edward Hołda (ur. 13 października 1924 r. w Krakowie, zm. 18 marca 2016) – polski poeta, prozaik, reportażysta. W latach 1955-1957 był redaktorem tygodnika "Po Prostu", w latach 1970-1972 dwutygodnika "Współczesność", zaś w latach 1972-1981 tygodnika "Literatura".
Pat Conroy, jeden z najbardziej znanych amerykańskich pisarzy, nie żyje. Autor "Księcia przypływów" odszedł w piątek, w swoim domu w Beaufort w Południowej Karolinie. Miał 70 lat.
W wieku 78 lat zmarł pisarz Jim Harrison, którego twórczość określano często jako "głos natury" porównywawalny z pisarstwem Hemingwaya. Na podstawie noweli Harrisona powstał film "Wichry namiętności".
Imre Kertész (ur. 9 listopada 1929 w Budapeszcie, zm. 31 marca 2016 tamże – węgierski pisarz żydowskiego pochodzenia, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2002.
Luty 2016:
Zmarł Michał Jagiełło, pisarz, taternik, wieloletni dyrektor Biblioteki Narodowej informowało Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Miał 75 lat.
13 lutego, zmarł Andrzej Czyżewski. Kuzyn Marka Hłaski znany był przede wszystkim z napisania jego biografii, zatytułowanej "Piękni dwudziestoletni". Miał 85 lat.
Andrzej Żuławski (ur. 22 listopada 1940 we Lwowie, zm. 17 lutego 2016 w Warszawie – polski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, pisarz. O swoim życiu i twórczości opowiedział w książce Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej, wywiad rzeka, Piotr Kletowski i Piotr Marecki, Warszawa 2008.
Nelle Harper Lee (ur. 28 kwietnia 1926 w Monroeville w Alabamie, zm. 19 lutego 2016 tamże – amerykańska pisarka i publicystka, znana głównie jako autorka uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści Zabić drozda (1960), sfilmowanej w 1962.
Nie żyje Umberto Eco. Wybitny włoski pisarz zmarł w wieku 84 lat. Do najsłynniejszych dzieł Eco należy "Imię Róży", "Wahadło Focaulta", "Baudolino", "Cmentarz w Pradze". W ubiegłym roku w Polsce ukazała się jego ostatnia powieść: "Temat na pierwszą stronę". Eco był wielokrotnie odznaczany i honorowany. tytuł doktora honoris causa nadała mu m.in. warszawska ASP oraz Uniwersytet Łódzki.
Louise Rennison (ur. 1951 w Leeds, zm. 29 lutego 2016[2]) – brytyjska pisarka, autorka literatury młodzieżowej. Absolwentka University of Brighton. Była autorką m.in. bestsellerowego cyklu Confessions of Georgia Nicolson (Zwierzenia Georgii Nicolson), serii książek przeznaczonych dla nastolatek, w brytyjskich mediach określanych jako odpowiednik Dziennika Bridget Jones dla tej kategorii wiekowe.
Natan Tenenbaum (ur. 27 grudnia 1940 w Witebsku, zm. 23 lutego 2016 w Sztokholmie) – polski satyryk, poeta i autor tekstów scenicznych, żydowskiego pochodzenia, od 1969 mieszkający i tworzący w Szwecji. Autor m.in Chochoły i róża, Warszawa: Wydawnictwo Zebra, 1992, Imię Twoje Rzeczy Pospolitość, Prime Advertising, 1997.
Karl Dedecius (ur. 20 maja 1921 w Łodzi, zm. 26 lutego 2016 we Frankurcie nad Menem – niemiecki tłumacz i popularyzator literatury polskiej i rosyjskiej. Zajmował się także eseistyką i teorią przekładu, publikował w prasie oraz wykładał w szkołach wyższych.Poradnik dla tłumaczy pt. Notatnik tłumacza, który jest syntetycznym „(...) przeglądem teorii przekładu w jej historycznym rozwoju”, "Książka jako wola i wyobrażenie".
Adam Augustyn (ur. 1 stycznia 1936 w Krakowie, zm. 28 lutego 2016) – polski prozaik. Debiutował w 1956 r. na łamach tygodnika Życie Literackie. Pracownik Muzeum Narodowego w Krakowie. Zmarł 28 lutego 2016. Autor m.in.książek Mój przyjaciel Staszek (powieść, 1967), Wdzięczność. Miłosierdzie (powieść, 1970), Przyjaciele Konstantego (utwór dla dzieci, 1973), Wywyższenie i upadek Joachima Heltza (powieść, 1981)
Styczeń 2016:
Gunnel Vallquist (ur. 19 czerwca 1918 w Sztokholmie, zm. 11 stycznia 2016 tamże) – szwedzka pisarka, tłumaczka i krytyk literacki. Od 1982 była członkiem Akademii Szwedzkiej.
W wieku 91 lat zmarł jeden z najwybitniejszych pisarzy francuskich drugiej połowy XX wieku Michel Tournier. Pisarz zmarł w małej miejscowości Choisel pod Paryżem, gdzie mieszkał od ponad 50 lat
David G. Hartwell, jedna z najważniejszych postaci świata fantasy, nie żyje. Agent literacki, autor, redaktor i wydawca zmarł 20 stycznia. Miał 74 lata.